Dni Nadziei

Od 5 do 12 maja w naszej krakowskiej parafii pw. MB Saletyńskiej miała miejsce III edycja Dni Nadziei. Odbyły się one pod hasłem „Głosili Ewangelię mocą Ducha Świętego” (1P 1,12), które było mottem tegorocznego Tygodnia Biblijnego.

Dni Nadziei to impuls ewangelizacyjny dla parafii. Członkowie różnych wspólnot parafialnych dzielą się swoim doświadczeniem wiary ze swoimi sąsiadami, mieszkańcami osiedla. Inicjatywa ta zrodziła się dwa lata temu. Jej autorem jest ks. Marcin Sitek MS, ówczesny prefekt seminarium. Trwa ona cały tydzień.

Rozpoczyna się niedzielą, gdzie podczas każdej Mszy Św. jest głoszone specjalne słowo połączone z pantomimą, które ma zachęcić do otwarcia serc na ewangelizatorów. Kolejne dni są przygotowaniem praktycznym i modlitewnym do samej ewangelizacji, które zwieńczone jest posłaniem przez ks. Proboszcza. Weekend jest bardzo aktywny, bo dzielimy się doświadczeniem żywego Boga na dwa sposoby: szukając ludzi na ulicach oraz pukając do ich domów. W tym czasie w kaplicy parafialnej jest wystawiony Najświętszy Sakrament. Punktem centralnym całego wydarzenia jest sobotnie, wieczorne uwielbienie. Niedziela jest poświęcona wspólnemu świętowaniu, organizujemy grilla na placu przy kościele.

W tym roku w ramach przygotowania, w poniedziałek, ks. Grzegorz Szczygieł MS poprowadził warsztaty ewangelizacyjne na których przedstawił savoir-vivre ewangelizacji, czego unikać w rozmowie i jak się modlić razem z tymi do których jesteśmy posłani. We wtorek odbył się wieczór uwielbienia dla młodych przygotowujących się do bierzmowania. Prowadziły go osoby zaangażowane w różne wspólnoty. Pośród modlitwy był też czas na świadectwa. Ks. Ekonom, Krzysztof Kowal MS razem z kl. Stanisławem Pietrykowskim MS, w środę, poprowadzili Akatyst ku czci Najświętszej Maryi Panny. Przez ręce Matki Bożej powierzaliśmy dzieło ewangelizacji. W czwartek, odbył się obrzęd posłania, poprzedzony krótką katechezą ks. Marcina Sitka MS, na temat „Po co to wszystko?”, w której wyjaśniał, że ewangelizacja jest naturą Kościoła. Potem ks. Proboszcz, Zbigniew Pałys MS nałożył ręce na każdego ewangelizatora modląc się o Ducha Świętego.

Weekendowa ewangelizacja wystartowała w piątek o godz. 15:00 w kaplicy, gdzie modliliśmy się koronką do Miłosierdzia Bożego na rozpoczęcie adoracji. Następnie ewangelizatorzy ruszyli do domów i na ulicę aby dzielić się swoim doświadczeniem Zmartwychwstałego. Modlitwa przed Najświętszym Sakramentem trwała przez całą noc i kolejny dzień aż do godz. 17:00. Równolegle otworzyliśmy na osiedlu, pomiędzy blokami, kawiarenkę ewangelizacyjną Łyk Nadziei. Można było się przy niej napić ciepłych i zimnych napojów, zjeść kawałek ciasta, usiąść, porozmawiać o Panu Bogu. Były też prowadzone różne zabawy dla dzieci m. in. śpiewy, tańce, malowanie. Głównym wydarzeniem był sobotni wieczór uwielbienia, prowadzony przez zespół Matula. Niedzielne popołudnie zakończyliśmy piknikiem, podczas którego wspólnota Neokatechumenalna poprowadziła krótkie tańce i niektórzy jej członkowie powiedzieli świadectwa swojego nawrócenia.

Wydarzenie to miało być impulsem ewangelizacyjnym, bowiem Dni Nadziei się skończyły ale dzieło ewangelizacji trwa nadal. Miały pobudzić świadomość parafian do tego, że oni także są odpowiedzialni za wiarę swoich sąsiadów i tych, pośród których Bóg ich postawił. Co prawda, nie znamy do końca owoców tego dzieła, ale wierzymy w to, że Bóg działa cuda w życiu ludzi.

16/5/2019