Powołanie
Nie bój się!
„Jakie jest moje powołanie?” – to pytanie na pewno nie jest Ci obce. Zadając je sobie być może odczuwasz napięcie i pojawia się w głowie myśl : „Boję się odkryć czego Bóg chce ode mnie. A co jeśli to zniszczy moje plany na życie?”. Ten strach przed nieznanym jest czymś bardzo naturalnym. Nie zapominaj jednak o podstawowej zasadzie, która powinna prowadzić Cię na drodze rozeznawania powołania: Bóg chce Twojego szczęścia! Ścieżka, którą Jezus chce Ci wskazać (rodzina, kapłaństwo, życie zakonne) ma doprowadzić Ciebie do relacji z Nim – czyli do szczęścia.
Chcemy Cię zachęcić, abyś podjął wysiłek odczytania swojego powołania. Rozeznanie powołania wymaga chęci i poświęcenia czasu. Ma ono doprowadzić Cię do podjęcia kluczowych decyzji w życiu. W tym dziale dostarczymy Ci podstawowych informacji o rozeznawaniu drogi życiowej. Wprowadzimy Cię w poszczególne etapy rozeznawania. Będziemy Cię odsyłać do wybranych przez nas krótkich artykułów, które w jasny sposób tłumaczą poruszane tematy.
Od czego zacząć?
Przede wszystkim stwórz sobie „bezpieczne warunki” do rozeznawania. Musisz wiedzieć, że poszukiwanie woli Jezusa nie obędzie się bez walki duchowej i pokonywania niejednej trudności. Czy do takiej walki można się przygotować? Oczywiście, że tak. Oto kilka przydatnych rad, które na pewno Ci pomogą:
- Korzystaj z sakramentów. Eucharystia i regularna spowiedź to podstawa! Jeśli masz taką możliwość, postaraj się znaleźć stałego spowiednika.
- Pamiętaj o modlitwie. Czytaj i rozważaj Słowo Boże. Jezus jest Twoim przewodnikiem na drodze rozeznawania.
- Poszukaj kierownika duchowego. Kierownik duchowy pomoże Ci w rozeznawaniu. Najlepiej jeśli jest nim znajomy ksiądz, któremu ufasz. Jeśli myślisz o wstąpieniu do naszego zgromadzenia może warto pomyśleć o saletynie. Kierownikiem duchowym może być również twój spowiednik. Pamiętaj jednak, żeby rozdzielić spowiedź od kierownictwa duchowego.

Czym tak naprawdę jest powołanie?
Jakie miejsce zajmuje w nim Bóg? Jak rozumie je Kościół? Odpowiedzenie sobie na te podstawowe pytania będzie dla Ciebie bardzo pomocne. Zachęcamy Cię do przeczytania referatu wygłoszonego przez ks. Jarosława Wojtkuna pt. „Powołanie chrześcijańskie w świetle Katechizmu Kościoła Katolickiego”.
Czym jest rozeznawanie duchowe?
Sformułowanie „rozeznawanie powołania” na razie mogło wydawać Ci się nieco tajemnicze.
Czas, abyś dowiedział się czegoś więcej o metodzie rozeznawania. Pomóc Ci w tym może wielki święty Kościoła – specjalista w tematyce rozeznawania, Ignacy Loyola. Pozostawił on po sobie bezcenny dar w postaci reguł rozeznawania. Proponujemy Ci bardzo dobry artykuł poruszający tę tematykę. Autorem tekstu jest o. Krzysztof Dyrek SJ – wybitny znawca duchowości ignacjańskiej. W zwięzły oraz klarowny sposób wytłumaczy Ci o co tak naprawdę chodzi w rozeznawaniu duchowym.
A może Saletyni?
W powyższym artykule o. Augustyn pisze o „zbieraniu informacji” w trakcie rozeznawania powołania. Jeśli jesteś zainteresowany wstąpieniem do Zgromadzeniem Misjonarzy Saletynów warto, abyś dowiedział się o nas czegoś więcej. Oto kilka podstawowych informacji o naszym zgromadzeniu:
- Charyzmatem naszego zgromadzenia jest pojednanie.
- Jesteśmy zakonem maryjnym. Powstanie naszego zgromadzenia wiąże się
z objawieniem Maryi w La Salette. To Ona jest dla nas wzorem naśladowania Chrystusa. - Jesteśmy zgromadzeniem zakonnym misyjnym i apostolskim. Ślubujemy ubóstwo, czystość i posłuszeństwo oraz pełnimy posługę w Kościele w sposób czynny – wyjeżdżając na misje, ucząc w szkołach, prowadząc dzieła (m.in. domy rekolekcyjne, wspólnoty modlitewne i ewangelizacyjne, Wydawnictwo La Salette oraz wiele innych).
- Prowadzimy intensywne życie wspólnotowe. Jak mówi nasza Reguła: „(…) jedynie jako wspólnota jesteśmy dla świata świadkami obecności Boga wśród nas i mocy Ewangelii”.
- Jesteśmy zgromadzeniem zakonnym kleryckim. Oznacza to, że większość z nas przyjmuje święcenia kapłańskie. Ale można też być członkiem zgromadzenia jako brat zakonny.
- Jesteśmy zgromadzeniem na prawie papieskim. Oznacza to, że nasze zgromadzenie zostało zatwierdzone przez Stolicę Apostolską, której bezpośrednio podlegamy.
Masz pytania? Pragniesz dowiedzieć się czegoś więcej o nas lub po prostu chcesz porozmawiać? Zdecydowałeś się wstąpić do naszego zgromadzenia? Skontaktuj się z naszym duszpasterstwem powołaniowym. Jeśli chcesz mieć wsparcie duchowe na drodze Twojego rozeznawania powołania zachęcamy Cię do skorzystania z działu modlitwa. Nasza wspólnota włączy Ciebie do próśb o wstawiennictwo Maryi.