Triduum Paschalne

Czas Triduum Paschalnego to najważniejszy okres w całym roku liturgicznym. W tych dniach bowiem obchodzimy najważniejsze wydarzenia z historii zbawienia – mękę, śmierć i zmartwychwstanie naszego Pana Jezusa Chrystusa. W tym roku ten święty czas przeżywaliśmy razem ze wspólnotą parafialną parafii p.w. Matki Bożej z La Salette w Krakowie.

Przed południem w Wielki Czwartek wzięliśmy udział w Mszy Krzyżma w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie. W czasie homilii abp Marek Jędraszewski wskazywał na to, jaką wagę niesie ze sobą dar święceń kapłańskich.

Natomiast wieczorem zgromadziliśmy się na Mszy Wieczerzy Pańskiej, którą rozpoczęliśmy obchody Triduum Sacrum. Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Pałys MS – proboszcz parafii Matki Bożej z La Salette w Krakowie. Liturgia tego dnia prowadziła nas do dziękczynienia za dar Eucharystii, ale także pozwoliła na nowo uzmysłowić sobie wezwanie Chrystusa, abyśmy byli sobie nawzajem służyli.

Wielki Piątek rozpoczęliśmy od tzw. ciemnej jutrzni z katechezą o Krzyżu. Wieczorem uczestniczyliśmy w Liturgii Męki Pańskiej, której centralnym momentem była adoracja Krzyża, przez który Jezus Chrystus przyniósł nam zbawienie.

Wigilią Paschalną rozpoczęliśmy już świętowanie Zmartwychwstania. Czerpiąc z bogato zastawionego stołu Słowa Bożego, przypominaliśmy sobie wielkie dzieła Boga, które dokonał w historii ludzkości. Następnie odnowiliśmy nasze przyrzeczenia chrzcielne, po to, aby po raz kolejny wracać i czerpać z łaski otrzymanej na chrzcie świętym. Na zakończenie liturgii udaliśmy się w procesji rezurekcyjnej na ulice naszego osiedla, aby wszystkim ludziom ogłaszać zmartwychwstanie Chrystusa. Radość, która wypływała z liturgii Wigilii Paschalnej, znalazła swoje przedłużenie we wspólnym świętowaniu.

17/4/2022