Święcenia diakonatu

Podczas uroczystości świętego Józefa w Kaplicy z cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny w Krakówie – Łagiewnikach, trzech naszych współbraci zostało wyświęconych na diakonów. Mszy przewodniczył i święceń udzielił bp Damian Muskus OFM.

Nowo wyświęceni diakoni przygotowywali się do dzisiejszych święceń przez ponad sześć lat formacji zakonnej w Zgromadzaniu Misjonarzy Matki Bożej z La Salette. A są nimi dk. Tomasz Skrzęta MS, który pochodzi z Łysej Góry k. Nowego Żmigrodu, dk. Ivan Diakiv MS pochodzący z Rohatyna (Рогатин) na Ukrainie, oraz dk. Karol Pietrusik MS z Wiślinki k. Gdańska.
Trzech naszych współbraci, dzień przed święceniami diakonatu, złożyło uroczyste wyznanie wiary w kaplicy seminaryjnej.
Na uroczystość święceń przyjechali przedstawiciele Rady Generalnej, Ksiądz Prowincjał i jego Rada, oraz liczni współbracia z całej Polski i Ukrainy. Obecne były również rodziny i przyjaciele diakonów. Oprawę muzyczną przygotowały siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Żeby przybliżyć naszym czytelnikom, czym są święcenia diakonatu, zamieszczamy krótki wywiad z nowo wyświęconym dk. Karolem Pietrusikiem MS.

Karol, co czujesz, gdy słyszysz „diakon Karol Pietrusik MS”?
Czuję, że to nie dokonuje się moją siłą, ale dzięki Panu Bogu. Bo wszystko, co mam, mam dzięki Niemu. Mam też doświadczenie swojej siły, więc wiem, że bez Niego niczego nie potrafię uczynić.

W jaki sposób przygotowywałeś się do święceń diakonatu?
Studia, formacja….

To wiemy, ale w jaki sposób przygotowywałeś się do samego momentu święceń?
Przygotowywałem się podczas rekolekcji prowadzonych specjalnie dla nas w Hodyszewie przez x. Adama Jabłońskiego i przez modlitwę. Zwłaszcza modlitwę fragmentem Dziejów Apostolskich, mówiącym o wyborze diakonów. Diakoni są do służby Kościołowi.

Do czego diakonat Cię zobowiązuje?
Do odmawiania całej Liturgii Godzin (Brewiarza), ale to nie jest tak, że ja muszę, ja chcę. Wymaga to ode mnie wejścia w głębszą zażyłość z Bogiem. Jeżeli mam komuś wskazywać na Prawdy, głoszone przez Jezusa, to sam powinienem tym żyć. Trafnie o tym powiedział św. Franciszek z Asyżu, żeby głosić nieustannie a jeśli trzeba to również i słowami.

Jakie nowe możliwości otwierają się przed Tobą po przyjęciu święceń?
Mogę chrzcić; błogosławić parom, które udzielają sobie sakramentu małżeństwa; głosić homilie, odprawiać pogrzeby oraz nabożeństwa przy wystawionym Najświętszym Sakramencie; błogosławić; udzielać komunię Świętą.

Kto jest dla Ciebie wzorem diakona, takim diakonem, jakim sam chciałbyś być?
Dla mnie najważniejszy jest św. Szczepan z Dziejów Apostolskich. Podziwiam jego wyznanie wiary, to że nie bał się głosić Chrystusa, nawet gdy jego życie było zagrożone i był w tym wszystkim autentyczny.

Dziękuję za te słowa, życzę Ci w Twojej nowej posłudze takiej otwartości na łaskę, jaką miał św. Szczepan.

19/3/2019