Święcenia diakonatu

W dniu 14 maja dwóch naszych współbraci, Adam Cyran MS oraz Piotr Sofij MS, zostało wyświęconych na diakonów przez biskupa Stefana Regmunta, emerytowanego ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Uroczystość odbyła się podczas majowego odpustu w sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu.

PPP w La Salette

W trakcie homilii biskup podkreślił znaczenie roli diakona. Przypomniał, że cechuje go postawa służby: jestem, by być dla drugich, nie żyję już dla siebie, ale żyję dla Chrystusa, żyję dla Kościoła. Razem z biskupem Stefanem Eucharystię koncelebrowali: ks. prowincjał Andrzej Zagórski MS, księża wychowawcy z seminarium, nowicjatu i postulatu, proboszczowie nowych diakonów oraz misjonarze saletyni, którzy przybyli z wielu placówek. Obecne były także siostry saletynki, a także rodziny i znajomi przyjmujących swięcenia.

Diakonat jest najniższym stopniem sakramentu święceń. Osoby wyświęcone na diakona mają za zadanie pomagać i służyć prezbiterom i biskupom. Ich zadania mogą przybrać wiele form. Przede wszystkim polegają one na asystowaniu prezbiterom i biskupom w czasie funkcji liturgicznych, udzielaniu chrztu, rozdawaniu Komunii świętej, czytaniu Ewangelii, przewodniczeniu nabożeństwom, sprawowaniu sakramentaliów, asystowaniu i błogosławieniu małżeństw w imieniu Kościoła, prowadzeniu pogrzebu. Nasi współbracia przyjęli święcenia diakonatu będąc w trakcie przygotowań do przyjęcia święceń prezbiteratu.

(pg)

Zobacz galerię zdjęć >