Rozpalanie misyjnego ducha

Ks. Józef Mituś MS

Początek nowego roku dla saletyńskich seminarzystów stał się okazją do odwiedzin parafii obsługiwanych przez Misjonarzy Saletynów pracujących w niemieckiej miejscowości Engerazhofen.

Od 2 do 6 stycznia czterej klerycy wraz z rektorem ks. Jackiem Pawłowskim MS oraz dyrektorem duszpasterstwa pielgrzymkowego ks. Piotrem Szwedą MS uczestniczyli w posłudze oraz modlitwach i spotkaniach z tamtejszymi parafianami. Była to bardzo dobra okazja do lepszego poznania Kościoła niemieckiego oraz do bliskiego kontaktu z ludźmi, wśród których od 1949 roku posługują Misjonarze Saletyni.

Głównym punktem wyjazdu stały się obchody 48. rocznicy śmierci proboszcza parafii Merazhofen, ks. Augustinusa Hiebera. Wielu ludzi potwierdza, że życie kapłana było wzorem dla innych. Ks. Augustinus zmarł w opinii świętości. Przez lata był przyjacielem Misjonarzy Matki Bożej z La Salette.

W poniedziałek 4 stycznia klerycy wraz z opiekunami uczestniczyli we wspólnym różańcu oraz mszy świętej. W trakcie nabożeństw parafianie dziękowali i prosili o łaski za przyczyną ks. Hiebera. To spotkanie stało się także okazją, by modlić się o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne z tamtych terenów. Goście z Krakowa przybliżyli wiernym życie seminaryjne. Podczas wydarzenia był obecny przełożony okręgu szwajcarskiego, ks. Piotr Żaba MS, który jest również osobą odpowiedzialną za powołania z krajów niemieckojęzycznych. Przełożony okręgu wygłosił okolicznościowe kazanie oraz pomógł klerykom w prezentacji. Według uczestników wyjazd ten przyczynił się do rozpalenia lub ponownego odkrycia powołania misyjnego.

Na koniec zagranicznego pobytu, seminarzyści pojechali do Szwajcarskiego Mörschwil, gdzie kilka dni wcześniej zmarł najstarszy saletyn, ks. Robert Harder. Wszyscy uczestniczyli we mszy świętej pogrzebowej i odprowadzili współbrata na miejsce wiecznego spoczynku.

(ma)

Zobacz galerię zdjęć >